نبرد بر سر مرگ و زندگی در نیوکمپ

850914Championsleague_1.jpgشايد اين موضوع كه بازي بارسلونا - وردربرمن در ششمين روز از مرحله گروهي رقابت‌ هاي اروپا را رقابت بر سر " همه يا هيچ " مي ‌خوانند، امري غير طبيعي و دور از واقعيت نباشد. سقوط يا صعود. ماندن يا نماندن همه و همه نام ‌هايي هستند كه با اوضاع و شرايط اين ديدار به گونه ‌اي باور نكردني همخواني دارند.

امشب در ششمين و آخرين روز از ديدارهاي مرحله گروهي رقابت‌ هاي جام باشگاه هاي اروپا 8 ديدار برگزار خواهد شد تا چهره‌ نهايي هشت تيم از مجموع 16 تيم پاياني اين رقابت ‌ها مشخص شود، هر چند كه در برخي از گروه ‌ها، تيم‌ هاي صعود كننده جشن صعود خود را از پيش برپا كرده ‌اند.

در نگاه اول شايد ديدار بايرن مونيخ - اينتر ميلان حساس ‌ترين باشد، اما به واقع عنوان حساس‌ ترين رقابت ‌ها از آن ديدار پرهيجان ورزشگاه نيوكمپ شهر بارسلونا خواهد بود، جايي كه برمن ميهمان با تنها يك امتياز مي ‌تواند خود در مرحله حذفي ببيند، اما ميزبان آبي – اناري ‌پوش بايد پيروز از ميدان خارج شود.

گروه A

بايد ديد كه آيا بارسلونا مي‌ تواند از زير سايه رقيب اسپانيايي خود رئال مادريد بيرون بيايد و يا از غم و اندوه بازيكنان و هواداران بارسلونا تصويري ديدني در پايان بازي به يادگار خواهد ماند. هر چه باشد تاكنون هيچ يك از تيم‌ هاي قهرمان اين رقابت ها، در مرحله گروهي سال بعد، از اين رقابت كنار نرفته ‌اند. آيا بارسا اولين تيم ركورددار از اين حيث خواهد بود؟

سبزپوشان آلماني اكنون با ده امتياز در كنار چلسي در صدر جدول گروه A رقابت ‌ها حاضر هستند، يعني دو امتياز بيشتر از بارسلونا. پيروزي محتمل چلسي برابر لفسكي صوفيه اين تيم را به مرحله بعد خواهد برد و از ميان بارسا و برمن تنها يكي بايد بماند.

استمفوردبريج شرايط آرامي را پشت سر مي‌ گذارد. آبي ‌پوشان با کسب امتيازات مورد نظر به خواسته‌ شان رسيده ‌اند و امشب يک بازي تدارکاتي را پيش رو دارند. اتحاديه فوتبال جزيره شنبه شب به تيم مورينيو استراحت داد تا در ليگ برتر به ميدان نرود تا با قدرت بلغارها را مغلوب و با اقتدار به عنوان سرگروه به مرحله يک هشتم نهايي برود.

مورينيو به جو کول و ما که له ‌له استراحت داده و آنها را به خانه فرستاده، اما در نظر دارد دست به ريسک نزده و با ساير ستاره ‌هايش به يک پيروزي پرگل دست پيدا کند.
لفسکي يکي از ضعيف ‌ترين خطوط دفاعي جام باشگاه ها را داشته و براي حداقل شکست راهي لندن شده ‌اند.

شايد امشب براي آندري شوچنکو، يک شب پرگل باشد. او مي ‌تواند با حمايت همبازيان و هواداران چلسي چند گل به ثمر برساند تا از انتقادات عليه ‌اش کاسته شود.
البته اگر او چارچوب دروازه را اشتباه نگيرد و به جاي گل، توپ ها را به خارج نزند.

گروه B

در گروه B بايرن و اينتر راهي مرحله بعد شده‌ اند و ديدار امشب آنها تنها تعيين كننده سرگروه خواهد بود. بايرن با 11 امتياز صدرنشين اين گروه است و اينتر با 9 امتياز در تعقيب.

27 سپتامبر در جوزپه ‌مئاتزا مردان باواريا با دو گل نراتزوري ‌ها را با شکست مواجه ساختند و تاکنون با يازده امتياز در صدر جدول قرار دارند. اينتر پس از اين شکست از خواب غفلت بيدار شده و در سه ديدار بعدي خود با اقتدار به پيروزي رسيده و حالا براي انتقام و در صدر جدول قرار گرفتن به پيروزي نياز دارد.

نراتزوري هيچ مصدوم و محرومي ندارد و براي انتقام به مونيخ رفته‌ است.

اما وضعيت بايرن نيز ايده ‌آل است. البته مردان مونيخي در دو بازي گذشته برابر اسپورتينگ در خانه و اسپارتاک در روسيه، تنها دو امتياز کسب کرده‌ اند و اگر امشب دچار تعلل شوند، صدر جدول را براي سومين سال پياپي تقديم ايتاليايي‌ ها خواهند کرد.

ديدار رفت اسپورتينگ و اسپارتاک در مسکو با تساوي يک بر يک به اتمام رسيد و حالا هر دو تيم براي رسيدن به جام يوفا به پيروزي در اين ديدار مي ‌انديشند.

البته ميزبان با يک امتياز راهي مرحله بعدي مي ‌شود؛ چرا که با سه امتياز بيشتر، از حاشيه امنيت بيشتري نسبت به روس ها برخوردار است.

گروه C

در گروه C ليورپول با 13 امتياز صدرنشين و به مرحله بعد راه يافته است و آيندهوون هم با 10 امتياز از صعود مطمئن خواهد بود.

هميشه جدال تيم‌ هاي ترکيه ‌اي و انگليسي از حساسيت خاصي برخوردار بوده؛ چرا که به دليل حساسيتي که نزد هواداران دو تيم وجود دارد، اين تنش به بازيکنان هم سرايت پيدا مي ‌کند.

ليورپول با اقتدار به عنوان صدرنشين صعود کرده و اگر سه امتياز بازي را تقديم گالا هم کند، هيچ ثمري براي ترک‌ ها نخواهد داشت.

آنها با يک امتياز در قعر جدول قرار داشته و حذف شده لقب گرفته‌ اند. اما رافا بنيتس اعلام کرده با تمام قدرت به مصاف حريف مي ‌رود تا با کسب سه امتياز اين ديدار به عنوان بهترين تيم‌ گروه ‌هاي هشت ‌گانه به مرحله يک هشتم نهايي برسد.

آيندهوون با 10 امتياز در مکان دوم جدول گروه C قرار داشته و نيازي ندارد که در بازي امشب خود را به آب و آتش بزند.

بوردو نيز با چهار امتياز جايگاه سوم را در اختيار داشته و حتي اگر شکست بخورد، چيزي را از دست نمي ‌دهد و به عنوان تيم سوم راهي جام يوفا مي ‌شود. رونالد کومان سرمربي زيرک آيندهوون در نظر دارد تا با استراحت دادن به ستاره‌ هايش، با تيم دوم خود از حريف فرانسوي استقبال کند.

آنها در فرانسه با يک گل بوردو را شکست داده ‌اند و به طور حتم توانايي شکست بوردو را در استاديوم فيليپس با آن همه هوادار پرشور دارند.

گروه D

در گروه D والنسيا با 13 امتياز صدرنشين بلامنازع اين گروه است و از ميان رم 7 امتيازي و شاختار 5 امتيازي، يك تيم شانس حضور در مرحله بعد را خواهند داشت.

يکي از بازي ‌هاي حساس امشب جام باشگاه ها در استاديوم المپيک شهر رم برگزار مي‌ شود که براي جيالوروسي از اهميت ويژه ‌اي برخوردار است.

رم اگر در بازي امشب نتيجه را مقابل والنسيا واگذار کند و شاختاردونتسک بتواند در يونان المپياکوس را مغلوب سازد، آنگاه اين اوکرايني ‌ها هستند که دست به شگفتي زده و به دور دوم راه پيدا مي ‌کنند.

البته جيالوروسي‌ به دنبال انتقام از والنسيا است تا شکست ديدار رفت را جبران نمايند.

شرايط دو تيم نسبت به بازي رفت کاملا تغيير يافته است. رم اين روزها با رهبري توتي حريفان را در کالچيو مغلوب مي ‌سازد و به رتبه دوم صعود کرده است، اما خفاش ‌ها با چند شکست از مقام دومي لاليگا به رتبه نهم سقوط کرده اند.

البته والنسيا در جام باشگاه ها عملکرد مطلوبي داشته و با 13 امتياز در صدر جدول اين گروه قرار دارد.

ديويد ويا همچنان مصدوم است و مورينتس در خط حمله وظيفه گلزني را برعهده دارد تا شمار گل ‌هايش را افزايش دهد.

شاختار دونتسک اميد صعود به مرحله يک هشتم نهايي را دارد، اما اين احتمال به اما و اگرهاي زيادي مرتبط است، با اين وجود کسب يک امتياز در آتن آنها را راهي جام يوفا خواهد کرد.

المپياکوس در خانه به سه امتياز نياز دارد تا به جام يوفا برسد. تروند سوليد سرمربي المپيا اعلام کرد که با زوج سزار و ريوالدو، دو برزيلي قهار جواز حضور در مرحله بعدي را دريافت خواهند کرد.

شاختار با افکار مير کالوچسکو و گلزني دو برزيلي به نام‌ هاي رودريگز و فرناندينيو به دنبال پيروزي است.
بايد ديد نبرد جان ‌سخت‌ ها به سود کدام يک به پايان مي‌ رسد.

/ 0 نظر / 6 بازدید