به تيم ملي ايران فكر نمي‌كنم

مي‌گويند،گران‌ترين مربي تاريخ باشگاهي فوتبال ايران است. قراردادش با پاس تهران در فصل گذشته حرف و حديث‌هاي زيادي به همراه داشت. او نتوانست برغم تحول در پاس، اين تيم را قهرمان كند، ولي هم‌چنان تاكيد دارد كه علاقه زيادي به دستيابي به عنوان قهرماني با فوتبال ايران دارد:« مي‌خواهم با فوتبال ايران قهرمان شوم.»

مصطفي دنيزلي روبروي ما نشست تا از پرسپوليس و فوتبال ايران بگويد. فوتبالي كه به گفته‌ي خودش باعث شده، ترك وطن كرده و برغم پيشنهادات فراوان براي دومين بار پا به رقابتي بگذارد كه در گذشته يك بار او را ناكام گذاشته است.

دنيزلي در حالي مربي‌گري تيم پرسپوليس را پذيرفت كه شناخت چنداني از اين تيم نداشت:« اطلاعي از وضعيت بازيكنان موجود پرسپوليس نداشتم، فقط با شناختي كلي از اين تيم مربي‌گري آن را پذيرفتم.» اما، او مي‌گويد كه مي‌خواهد با اين تيم متفاوت از پاس باشد.

مصطفي دنيزلي درگفت‌وگوي تفصيلي با گروه ورزش خبرگزاري دانشجويان ايران‌ (ايسنا)، در مورد مسايل مختلفي صحبت كرد. ازآرزو‌هايش در مورد پرسپوليس تا اتفاقاتي كه ممكن بود، بيفتد و اكنون سرمربي تيم ملي ايران باشد، مسائل باشگاهي فوتبال ايران و مقايسه آن با تركيه و ...

× آمدنم به پرسپوليس ربطي به «گونش» ندارد

مصطفي دنيزلي در ابتداي اين گفت‌وگو از آمدنش به پرسپوليس‌گفت. او در پاسخ به سوالي مبني بر اين‌كه چه شد، براي دومين بار عازم ايران شد‌يد، گفت: پرسپوليس مذاكرات مقدماتي زيادي با من داشت. بر اساس شرايطي كه ايجاد شد، تصميم گرفتم به پرسپوليس بيايم.

وي آمدنش به پرسپوليس را بي ارتباط با «گونش» مي‌داند، مربي‌اي كه پرسپوليس پيش از هر مربي ديگري به سراغ او رفته بود:« پس از اين ‌كه "آري هان" از پرسپوليس كنار رفت، مذاكرات براي حضور من در اين تيم جدي‌تر شد. اين موضوع ربطي به مذاكرات گذشته باشگاه با گونش نداشته است.»

× قصد مربي‌گري نداشتم

دنيزلي تاكيد دارد كه پس از جدايي از پاس قصد نداشته است مربيگري كند:« امسال قصد مربي‌گري نداشتم، برنامه‌هايي خارج از فوتبال را پيگيري مي‌كردم. مي‌خواستم آن‌ها را انجام دهم، هر چند از باشگاه‌هاي زيادي پيشنهاد داشتم اما، پذيرفته بودم كه يك سال را بدون فوتبال بگذرانم.»

دنيزلي خاطر نشان كرد: «باشگاه‌هايي از تركيه‏، ژاپن ، روسيه و حتي سه الي چهار باشگاه از ايران با من مذاكراتي داشتند. پيشنهاداتي را مطرح كرده بودند كه قبول نكردم. اواسط بازي‌هاي جام جهاني بودكه حتي براي مربي‌گري تيم ملي ايران نيز با من صحبت شد. تمام اين پيشنهادات مطرح شده بود اما، مسوولان پرسپوليس با جديت و پشتكاري كه داشتند مرا به پاي ميز مذاكره آوردند.»

× انصاري‌فرد در استانبول

دنيزلي يكي از دلايل آمدنش به تهران را باشگاه پرسپوليس مي‌داند: «مي‌دانستم كه پرسپوليس تيم بزرگي است. چند ماهي بود كه از مذاكره مسوولان تيم پرسپوليس مي‌گذشت، روزي انصاري فرد و ناظمي به استانبول آمدند تا با من مذاكره كنند. در آنجا بود كه اين مذاكرات جدي‌تر پيگيري شد.»

دنيزلي معتقد است كه پرسپوليس علي رغم بزرگ بودنش موفقيت‌هاي چشمگيري نداشته است: « پرسپوليس مي‌تواند نتايج بهتري بگيرد. طرفداران اين تيم بسيار هستند و با حمايت آنها مي‌توان به قهرماني‌هاي زيادي دست يافت.»

×‌ پرسپوليس را دوست دارم، تهران را بيشتر!

دنيزلي برغم اين كه معتقد است پرسپوليس داراي ويژگي‌هاي متفاوتي نسبت به ساير تيم هاي ايراني است و همين موضوع نيز باعث شده تا پرسپوليس را به ساير تيم‌ها ترجيح دهد، تاكيد دارد كه علاقمندي‌اش به تهران بيشتر از هر چيز ديگري است.

سرمربي تيم فوتبال پرسپوليس ‌گفت: ازشهر تهران خيلي خوشم مي‌آيد. اگر دوباره به ايران بازگشتم به اين دليل است كه تهران را دوست دارم. هر چند به هيجان جديد در فوتبال ايران نيز فكر مي‌كردم.

× ويرانه را مي‌سازيم

سرمربي تيم فوتبال پرسپوليس گفت: زماني كه به پرسپوليس آمدم ،خيلي از بازيكنان سابق اين تيم از پرسپوليس جدا شده بودند، با اين حال سعي كرديم شرايط را به گونه‌اي پيش ببريم كه بتوانيم به نتايج دلخواه دست پيدا كنيم.

وي افزود: پس از آمدنم به پرسپوليس، دنبال ساختن يك تيم موفق بودم. تيم خوبي را روانه ميدان كرديم. فكر كنم، توانسته‌ايم خوب كار كنيم و فوتبال زيبايي را به رخ حريفان بكشيم.

دنيزلي به ايسنا گفت: در طول عمر مربيگري‌ام در تيم هاي بزرگ زيادي كار كرده‌ام. با هيجان تماشاگران زياد زندگي كرده‌ام و شرايط كنوني پرسپوليس را نيز با توجه به گستردگي هواداران آن درك مي‌كنم. قطعا تيم موفقي خواهيم ساخت تا به نتايج خوبي برسيم.

× پيش شرط براي انصاري فرد

دنيزلي مي‌گويد كه پيش از آمدن به پرسپوليس شرايطي را براي مدير عامل اين باشگاه تعيين كرده است: شرط اول من اين بود كه يك زمين تمرين ايده‌آل داشته باشيم. بعد اين‌كه تا پيش از حضورم در تيم، باشگاه با كليه‌ي بازيكنان تسويه حساب مالي كرده باشد. انصاري فرد به دو شرط اوليه خود متعهد ماند و به آنها عمل كرد.

سرمربي تيم فوتبال پرسپوليس افزود: در تركيب كنوني پرسپوليس كمبودهايي وجود دارد‏،‌ اما، سعي مي‌كنيم با اين شرايط تيم خوبي داشته باشيم.

× بازيكن خارجي مي‌خواستم اما، …

دنيزلي اظهاركرد: در ابتداي حضورم در پرسپوليس مي‌خواستم، بازيكن خارجي مورد نظرم را به پرسپوليس بياورم اما، متاسفانه به دليل مشكلات مالي نتوانستيم اين كار را انجام دهيم.

وي افزود: مهم اين است كه مي‌خواهيم با شرايط كنوني و با بازيكنان حال حاضر راه را طي كنيم. قطعا راه‌حلي براي غلبه بر مشكلات پيدا خواهيم كرد. تاكنون مشكلات زيادي را حل كرده‌ايم، از اين پس نيز بر مشكلات غلبه خواهيم كرد.

دنيزلي معتقد است كه نتايج پرسپوليس در دهه‌ي اول مسابقات ليگ برتر مطلوب بوده است: پرسپوليس به جز دو بازي مس و فولاد به آنچه كه مدنظرم بود، رسيده است. مي‌دانم كه اين تيم چه كارهاي بزرگي مي‌تواند، انجام دهد. تنها چيزي كه برايم مهم است اين است كه به قابليت‌هاي بالاي اين تيم واقفم و مطمئنم كه روزي نتيجه خواهد داد.

× در قهرماني پرسپوليس شك نكنيد

سرمربي تيم فوتبال پرسپوليس در ادامه‌ي گفت‌وگو با ايسنا اظهاركرد: در حال حاضر مشكلاتي داريم اما، بر اساس تعهدي كه در ابتدي فصل دادم، براي قهرماني مي‌جنگيم. كوچكترين ترديدي ندارم كه قهرمان مي‌شويم.

دنيزلي افزود: مي‌خواهم هواداران مطمئن باشند كه پرسپوليس قهرمان خواهد شد. مي‌خواهيم هواداران را خوشحال كنيم، هيچ برنامه‌هاي به جز كسب عنوان قهرماني نداريم. نبايد در قهرماني پرسپوليس ترديد كرد.

× قرارداد بچه‌ بازي نيست!؟

دنيزلي تاكيد دارد كه به تعهدات خود در قبال باشگاه پرسپوليس عمل خواهد كرد، او مي‌گويد: با باشگاه پرسپوليس قرارداد دارم و به قراردادم نيز پايبندم. قرارداد در فوتبال بچه بازي نيست. من هم به خوبي به اهميت قراردادم واقفم. زماني كه قول دادم، بمانم، خواهم ماند و به قراردادم عمل خواهم كرد.

دنيزلي به ايسنا گفت: ممكن است، يك تيم سختي هاي زيادي داشته باشد اما، براي رسيدن به اين موفقيت بايد از سختي‌ها گذشت. در حال حاضر مهم رسيدن به جايگاه مناسب است و قطعا به اين جايگاه دست پيدا خواهيم كرد. پرسپوليس راه خود را پيدا خواهد كرد و مي‌تواند به اهداف خود دست يابد.

× مي‌دانم، چه‌ مي‌كنم

سرمربي پرسپوليس اظهاركرد: تمام برنامه هايي كه در پرسپوليس پياده مي‌كنيم، حساب شده است. با برنامه‌ريزي و دقت خاصي مسابقات را پيگيري مي‌كنيم. قصد داريم از ليگ دست يك بازيكنان جديدي را به تيم وارد كنيم.

× گوش شتر و باشگاه پرسپوليس

سرمربي تركيه‌اي تيم فوتبال پرسپوليس به ايسنا گفت: بدهي‌هاي باشگاه‌ پرسپوليس و مشكلات مالي اين باشگاه زياد نيست. پرسپوليس مي‌تواند به راحتي و با يك برنامه ريزي درست مشكلاتش را حل كند اما، راه اين مهم را بايد مديران باشگاه پيدا كنند.

وي با مقايسه‌ي بدهي‌هاي پرسپوليس با باشگاه‌هاي تركيه‌اي گفت: به اندازه يك گوش شتر در مقابل يك شتر كامل هم نيست! اين بدهي‌ها براي باشگاه‌هاي تركيه‌اي خيلي كوچك است. آنها بالاي صد ميليون دلار بدهي دارند. ولي از راه درآمد زايي همه آنها را رفع مي‌كنند و كوچك ترين مشكلي نيز پيش نمي‌آيد.

دنيزلي افزود: اين وظيفه‌ي باشگاه است كه بخواهد مشكلات مالي را حل كند. بايد براي اين مشكلات راهكاري انديشيده شود. همانند فوتبال تركيه، بايد راه‌هاي درآمدزايي را يافت.

سرمربي پرسپوليس مي‌گويد كه تاكنون تجربه‌ي حضور در يك باشگاه با شرايطي مانند باشگاه پرسپوليس را نداشته است.

× به تيم ملي ايران فكر نمي‌كنم

به گفته‌ي دنيزلي كه در جريان بازي‌هاي جام جهاني 2006 آلمان، واسطه‌هايي از ايران براي حضور وي در تيم ملي، مذاكراتي انجام داده‌اند، تاكيد دارد كه در حال حاضر به تيم ملي ايران فكر نمي‌كند: نمي‌دانم واسطه‌هايي كه براي مذاكره به تركيه آمده بودند با چه پشتوانه‌اي با من صحبت كردند، آن موضوع گذشته است. ديگر به مربي‌گري در تيم ملي ايران فكر نمي‌كنم.

دنيزلي تاكيد كرد: آمدنم به تهران هيچ ربطي به تيم ملي ايران نداشته است. من با گارانتي تيم ملي به پرسپوليس نيامد‌ه‌ام. فقط براي مربي‌گري پرسپوليس به ايران آمدم. نمي‌خواهم به موضوعي به جز پرسپوليس فكر كنم.

× قلعه‌نويي رفيقم است

دنيزلي در ادامه‌ي گفت‌وگو با ايسنا تاكيدكرد: تيم ملي ايران در حال حاضر با يكي از بهترين مربيان، نتايج خوبي را كسب كرده است. هيچ مشكلي در تيم ملي نيست كه بخواهند تغييري در آن ايجاد كنند.

وي افزود: قلعه نويي، مربي موفق و پرتلاشي است. او با تيم ايران نتايج خوبي داشته است. من با قلعه نويي رفيقم و فكر نمي‌كنم كه نيازي به تغيير كادر فني تيم ملي ايران باشد.

* جلالي؛ به پرسپوليس خوش‌آمدي!

از دنيزلي در مورد شايعات اخير براي تغيير كادر فني پرسپوليس و آمدن ‌مجيد جلالي پرسيديم، با چهره‌اي برافروخته، پاسخ داد: «جلالي خوش گلدين (خوش‌آمدي)». مشكلي ندارم، جلالي بيايد. همين امروز بيايد.

/ 0 نظر / 37 بازدید