مهدوی کیا: بازی در تیم ملی برایم افتخار است

850726Mahdavikia_1.jpgايپنا -- پس از مدتي بازي كردن در بانك ملي و به دست آوردن عنوان آقاي گلي رقابت هاي ليگ تهران به پرسپوليس پيوست و از آنجا سكوي پرتاب خود را براي رسيدن به تيم ملي به دست آورد و توانست به يكي از مهره ‌هاي تاثيرگذار مربيان ملي تبديل شود، سپس با پيشنهاد باشگاه بوخوم آلمان در 20 سالگي قدم به رقابت هاي بوندسليگا گذاشت و در همان ابتداي كار لقب بهترين پاسور و سازنده گل را از آن خود كرد.

مهدي مهدوي كيا تنها دو سال توانست در بوخوم ماندگار شود و با توجه به سقوط اين تيم به رقابت هاي دسته دوم جذب باشگاه هامبورگ شد و از سال 2000 ميلادي تا به حال توانسته در بال راست به عنوان دفاع، هافبك و حتي مهاجم انجام وظيفه كند و توجه بسياري از نگاه ها را به خود معطوف نمايد.

پس از شكست هامبورگ در جام باشگاه هاي اروپا مقابل پورتو، دقايقي را با مهدي مهدوي‌ كيا همكلام شديم:

* شب گذشته باز هم هامبورگ شكست ديگري را متحمل شد، ولي اين بار نه در رقابت هاي بوندسليگا بلكه در جام باشگاه هاي اروپا، چرا نتوانستيد مقابل پورتو پرتغال همان صلابت هميشگي گذشته خود را نشان دهيد؟
- متأسفانه تا بازيكنان هامبورگ مي‌ خواستند با جو حاكم در ورزشگاه آشنا شوند و بازي را در دست بگيرند، پورتو توانست نيمه اول را با دو گل به سود خود به اتمام برساند و در ادامه كار هم عدم هماهنگي بين برخي خطوط باعث شد تا نتوانيم پيروز شويم و يا حداقل نتيجه را به تساوي بكشانيم.


* با اين وضعيت از شانس هامبورگ براي صعود به دور بعدي رقابت ها كاسته خواهد شد...
- در حال حاضر هيچ چيز مشخص نيست و نمي‌ شود از حالا تيمي را مدعي صعود ناميد، زيرا دو هفته ديگر پورتو به هامبورگ خواهد آمد و ممكن است اوضاع فرق كند.


* فكر نمي‌ كني توماس دال با اين نتايجي كه با هامبورگ به دست آورده، بايد سكان هدايت اين تيم را به مربي ديگري واگذار كند؟
- هنوز هيچ صحبتي در اين رابطه به ميان نيامده و مديران باشگاه خودشان تصميم گيري خواهند كرد.


* چرا مهدوي ‌كيا با وجود بي مهري ‌هاي توماس دال و عدم تحويل بازوبند كاپيتاني هامبورگ همچنان اصرار دارد در اين تيم بازي كند؟
- در حال حاضر وارد هشتمين سال حضورم در هامبورگ خواهم شد و در اوايل فصل با وجود مشكلاتي كه اشاره كرديد، ترجيح دادم ماندگار شوم و با عملكرد خودم در زمين شايستگي ‌هايم را اثبات كنم و با حقايق فوتبال حرفه ‌اي كنار بيايم.


* اما هامبورگ در بوندسليگا هم نتوانسته نتايج خوبي به دست آورد و در هفته هفتم نيز مقابل شالكه دو بر يك شكست خورد.
- قبول دارم كه هامبورگ هنوز نتوانسته در ليگ آلمان به مرز آمادگي كامل دست يابد، ولي در بازي مقابل شالكه ما يك پنالتي مسلم را از دست داديم و بر اثر اشتباهات مكرر بازيكنانمان غافله را به حريف واگذار كرديم.


* پس از ديدار مقابل وردربرمن كه به دليل خطا بر روي ديگو از زمين بازي اخراج شدي، ديدارهاي هفته ‌هاي بعدي هامبورگ مقابل اينتراخت فرانكفورت، شالكه و بايرن لوركوزن را هم از دست دادي، آيا تحمل اين شرايط برايت سخت نيست؟
- فوتبال حرفه ‌اي از اين بالا و پائين‌ ها زياد دارد و بايد بتوان آن را هضم كرد، من هم چون قبول كردم در بوندسليگا بازي كنم، بالطبع بايد شرايط حاكم بر فدراسيون فوتبال آلمان را هم قبول داشته باشم.


* اگر هم مهدوي كيا محروم نبود، فكر مي ‌كني مي‌ توانستي به تركيب نهايي دال اضافه شوي يا به دليل همراهي تيم ملي شرايطي همانند رضايي، كريمي، نكونام و تيموريان كه در ليگ هاي اروپايي فعاليت مي ‌كنند را پيدا مي ‌كردي؟
- بازي در تيم ملي همواره براي من به عنوان كاپيتان حال حاضر تيم ملي و ساير لژيونرها افتخار بوده و فقط گاهي اوقات اگر براي مسافرت هاي طولاني به ما استراحت داده شود، كارايي بيشتري خواهيم داشت و به مهره ‌هاي ثابت تيم هاي باشگاهي خود تبديل مي ‌شويم، كه در صورت تحقق اين مسئله هم تيم ملي نفع خواهد برد و هم لژيونرها.


* بهتر نيست در اين چنين مواقعي بازيكنان دخيره يا منتخب ليگ براي اين ديدارها انتخاب شوند و به لژيونرها استراحت بدهيم؟
- كاملا موافق هستم، زيرا هم حس رقابت بين بازيكنان به وجود خواهد آمد و هم لژيونرها از حاشيه امنيت قبلي برخوردار نيستند.


* كره جنوبي هم اعلام كرده براي ديدار با تيم ملي ايران به بازيكنان زير 23 سال خود ميدان خواهد داد تا آنها براي رقابت هاي آسيايي دوحه قطر محك جدي‌ تري بخورند.
- هنوز اين مسئله قطعي نشده، اما اجراي آن بعيد به نظر مي ‌رسد، زيرا ايران و كره جنوبي براي سرگروهي با يكديگر ديدار مي‌ كنند و نمي ‌شود به راحتي از آن چشم پوشي كرد.


* قرار است هامبورگ در يك تورنمنت با تيم هاي ملي ايران، امارات و بايرن مونيخ ديدار كند؛ در اين مقطع كه ژانويه خواهد بود و در تعطيلات بوندسليگا به سر مي ‌بري، براي ايران بازي مي‌ كني يا هامبورگ؟
- طي صحبت هايي كه با مدير برنامه هايم انجام دادم، هنوز تيم هاي نامبرده براي شركت در اين تورنمنت اعلام آمادگي نكرده‌ اند و در صورت قطعي شدن برگزاري آن براي بازي كردن تحت فرمان باشگاه هامبورگ خواهم بود.


* سايپا در تازه ‌ترين ديدار خود مقابل پرسپوليس تن به تساوي 2 بر 2 داد و خبري از حضور هادي برادرت در زمين نبود...
- بازي كردن هر بازيكني بستگي به نظر مربي تيم دارد و حتما صلاحي در كار بوده كه هادي بازي نكرده است.


* فكر نمي‌ كني هادي مهدوي‌ كيا در سايه نام برادرش مهدي نتوانسته آن چنان كه بايد و شايد شايستگي ‌هاي خود را به اثبات برساند؟
- متأسفانه هادي به خاطر مصدوميتي كه در پرسپوليس برايش پيش آمده بود، مدتي از سطح اول فوتبال كشور دور ماند، ولي يقين دارم در حال حاضر حقش را در سايپا خواهد گرفت و دوران اوجش را تكرار خواهد كرد.

/ 0 نظر / 8 بازدید